Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia kupowanego auta

Zakup samochodu z rynku wtórnego, to krok, na który decyduje się większość kierowców. Dużo mniej osób kupuje auta nowe. Kupując samochód używany oczywiście przywiązujemy dużo uwagi do jego stanu technicznego. Sprawdzamy historię napraw oraz aktualny stan pojazdu. To bardzo ważne, minimalizuje bowiem ryzyko kupna pojazdu w złym stanie. Niezmiernie istotne jest też upewnienie się, że auto posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Czy można korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela? 

Kupujący może oczywiście korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela. Może też ją wypowiedzieć i wykupić nową. Korzystanie z istniejącej polisy ma sens, trzeba się jednak liczyć z tym, że ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i – na przykład – będzie oczekiwać dopłaty określonej sumy. Z polisy można korzystać do końca jej ważności. Nie przedłuży się ona automatycznie, więc po upływie terminu jej ważności trzeba wykupić niezwłocznie nową. Dla pewności jednak warto sprawdzić, czy kupowane auto ma OC. Nierozsądne jest poleganie tylko na słowach właściciela pojazdu, czy też na przekazywanych przez niego dokumentach ubezpieczeniowych, chyba, że przekazuje polisę potwierdzoną podpisami i pieczątkami ubezpieczyciela, a także dowody opłaty składek. W każdym innym przypadku samodzielne sprawdzenie czy auto ma OC jest w zasadzie koniecznością. Brak OC zawsze wiąże się bowiem z ryzykiem naliczenia kar. Jeśli auto bez OC będzie brać udział w wypadku, problemy nowego właściciela będą jeszcze poważniejsze. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta przez komputer

OC pojazdu można bezpłatnie sprawdzić przez Internet

Aby sprawdzić OC pojazdu, wystarczy wejść na stronę internetową CEPiK lub na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdzenie OC na tych stronach jest bezpłatne i błyskawiczne. W odpowiednich miejscach należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN i ewentualnie datę pierwszej rejestracji w Polsce. W odpowiedzi zostanie wyświetlona informacja, czy pojazd posiada aktualną polisę OC. Co bardzo ważne, nie zawsze wyświetla się numer czy ważność polisy, informacja wskazuje więc jasno, że OC jest aktualne na dany dzień i nie oznacza to, że będzie aktualne – na przykład – za tydzień. Aby poznać datę końca ważności polisy, trzeba zdecydować się na odpłatne sprawdzenie informacji o pojeździe. Wykupując dostęp do takich danych można poznać nie tylko datę ważności polisy, ale i wiele innych informacji o pojeździe. Koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych, warto więc na takie rozwiązanie się zdecydować i – szczególnie przy kupowaniu drogiego używanego pojazdu – dowiedzieć się o nim naprawdę wiele.